joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 86+ )
Otras preguntas
What macroeconomic impact would a tax cut have in a recession, most likely?
Which dialogue is punctuated correctly? Select one: a. "No," he said. "Yes," she insisted, "I will if I want to." "But what do you know, anyway," she continued
Find all the numbers such that the sum of the number and 24 is greater than 4 times the number
The _______________ and the _____________________ along with the Funding Plan should be established early on in the Joint Capabilities Technology Demonstration
According to Bandura, how can aggressive and violent behavior be substantially reduced? a. providing appropriate non-violent role models b. physically punishi
Which of the following statements are true regarding Zyvox? (Select ALL that apply.) A) It has excellent Gram-positive coverage, including MRSA and VRE. B) It i
Which friction-reducing technologies are used in the Variable Compression Turbo Engine?
_____________is a complex process that involves noticing, selecting, and organizing information.A. Understanding B. Sensemaking C. Perceiving D. Validating
A bank has $200 million in demand deposits and $150 million in reserves. The reserve ratio is 20 percent. What is the maximum amount of loans the bank can make
Which mode of transportation typically has the highest value-to-weight ratio? (Food for thought as you answer this question: Think of taking the value of the it