39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

What are all the different levels -- of origination -- in the human body.
Answer 2 please BRAINLIEST BRAINLIEST
Reduce the equation x+y-7=0 to normal form
Here are the first three terms of a different sequence. 1 2 4 Write down two numbers that could be the 4th term and the 5th term of this sequence. Give the rul
PLZ HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP Which of the following supports the motif of Charlotte’s confinement? Select all that apply. her house feels dark, like a d
Find the solution to the system of equations. 21x+7y=42 -5x+5y=10
Helpppp me pleaseeeee!!! This is due in 10 minutes put an explanation pleaseee thank you.
Rieger international is attempting to evaluate a feasibility of investing $95,000 in a piece of equipment that has a five year life. The farm has estimated the
pa help po asap thank you ​
During a cold front, the temperature in Denver, Colorado, dropped from 7 degrees C to -5 degrees C. What was the change in the temperature?