frankidavis421
frankidavis421
02-09-2021
Mathematics
contestada
better value for 15.3 ounce cereal
Respuesta :
tallabtall123
tallabtall123
02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce
Hope it helps
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 73+ )
Otras preguntas
11) Shifting with ease from one type of problem-solving strategy to another is calleda) flexibilityb) versatilityc) originalityd) openmindedness​
SAT scores were originally scales so that the scores for each section were approximately normally distributed with a mean of 500 and a standard deviation of 100
Juan, a Hispanic male, is a chemical engineer for Alliance Chemical. He is the only Hispanic male in a department of 74, 42 of whom are engineers. He is termina
What molecule is responsible for unzipping the DNA strand during replication A. DNA Polymerase B. Single strand binding protein C. DNA Helicase D. DNA ligase
Write a scenario that could work for the following line of best fit: y = -0.8x + 5.6. Explain the slope and intercept in this context.
Write a compound inequality that can be used to solve the absolute value inequality |u + 5| < 19. Solve the compound inequality. Graph the solution.
The ingestion of a meal high in fat content would cause which of the following to occur? A. This type of food would cause secretion of gastrin to cease, causing
PLEASE HELPPPWrite a summary of any sports event, that happened in Ecuador, in Spanish using vocabulary related to sports and activities.
The volume enclosed by the plasma membrane of plant cells is often much larger than the corresponding volume in animal cells. The most reasonable explanation fo
A small ball is attached to one end of a spring that has an unstrained length of 0.169 m. The spring is held by the other end, and the ball is whirled around in