annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality. write your answer using interval notation. x(x − 3)(x + 4) > 0
What is a healthy emotional response? a..hitting b..crying c..kicking d..screaming
Some key differences between the u.s. system of government and a multiparty system of government
Describe the relationship between goods services and consumers
There are many different kinds of committees in the congress. one of these committees includes a standing committee. which best describes a standing committee?
Which statement is supported by Karl Marx
How can you tell if there are drugs in your drink alcohol edu?
Tariffs differ from taxes because tariffs are what?
How did the Paris Peace Treaties reveal the tensions between the Soviet Union and the West?
____ is more common among athletes than among the general population.