deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

I have nooooooooo idea what this means! Help plzzz
Robin has triple as many marbles Amy. Sam has 15 more marbles than robin. Together they all have 99 marbles. How many marbles does each person have
Mackenzie spent a total of $17.50 on Saturday afternoon.she bought a movie ticket for $7.25 and snack for $4.95 .she spent the rest of the money on bus fare to
Two similar triangles are shown on the coordinate grid xyz
What can you conclude about Ian's role at school? A. He is a bully B. He is a model student C. He is a friend to everyone D. He is a teacher's pet I need
solve each proportion 4/x+2=16/9
What are two ways the American Revolution affected women? I REALLY NEED HELP NOW PLEASE!!
its forcing me to do this for some reason i just wamt to use the website bro
can some one help me please i need help immediate
Caitlyn spends $17 at the store. She buys a mop for $5 and 3 bottles of floor cleaner. If x represents the cost of each bottle of cleaner, the equation that can