tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the surface. the part of the surface y = 6x + z2 that lies between the planes x = 0, x = 1, z = 0, and z = 1.
Which pattern folds into the triangular prism above?
Cᴀɴ sᴏᴍᴇᴏɴᴇ ᴇxᴘʟᴀɪɴ ʜᴏᴡ ᴛᴏ ᴅᴏ 1 ᴀɴᴅ 2
which of the following best describes perpendicular linesa. lines that are coplanar and do not intersect b. lines that meet at a 90 anglec. lines that meet at a
A diver stands on level ground 50 feet from the base of the 12 foot high dive. What is the approximate measure of the angle of elevation between the diver and t
Stravinsky's Rite of Spring is an example of primitivism. It features A. offbeat rhythms. B. absolute music. C. non-rhyming lyrics. D. a constant tempo
The executive branch under the president, including the cabinet, is called the
What is 3log2x-(log2(x+4)) written as a single logarithm
Why is dowry system a social problem? Write in sentences. ​
62. Compare point-source pollution and non-point pollution. ​