ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

What represents instantaneous velocity on a graph?
3312 divided by 48 long division
What's the algebraic expression of "15 less than a number squared"?
20,000 is 1/10 of what?
how do solve 21s=3 ?
8 times 51 show your work
The 10th and the 20th term of an arithmetic sequence are 10 and 40, respectively. Find its 100th term.
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
is 7 over 9 , 5 over 12, and 5 over 8 terminating or repeating decimals? and what are they in decimals? please explain..thx :)
give me a sentence that has the words prosper and profit