pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Which is Sam Adams known for? A. writing pamphlets about independence B. founding the radical Sons of Liberty C. leading troops at Bunker Hill D. working to mak
6/11 y =_18/22 solve simplest form
round 0.4625 to the nearest cent
Which American suffrage leader was arrested in 1872 when she tried to cast a vote in the U.S. presidential election? A. Susan B. Anthony B. Ida B. Wells C. Carr
examples of three different types of computer storage
There are 34 adults and children13 on tour how much money will the group save by visiting the main deck of the observation tower instead of the top deck explain
give the number of valence electrons for each of the following: Ba, Al, P, Se, Br, K
The highest tier in cell hierarchy is _____.
how does the CONSTANT affect a line graph?
Debbie cut a cord into sixths . She used five of the to make necklaces . She used equal lengths of the remaining cord for each of four bracelets. What fraction