kateangelina05 kateangelina05
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which bag of potatoes cost more per pound? How much more? 12 pound bag $6.96 25 pound bag $15.75

Respuesta :

milohakala
milohakala milohakala
  • 02-10-2020

Answer:

25lb bag

Step-by-step explanation:

$6.96 ÷ 12 = $0.58

$15.75 ÷ 25 = $0.63

The 25lb bag costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

How do adult moths survive predation?
Mischief Campbell math class lasts 45 minutes. Math class starts at 9:05. what time does math class end?​
Help, please! And Asap Is this sentenced Grammarly correct/formed properly? Mon école est assez proche de chez moi. De chez moi, tu iras tout droit puis tourne
How many feet are in 24 yards? 27 feet 72 feet 240 feet 288 feet
Explain the advantages of using register indirect addressing mode over direct addressing mode with an 8051 assembly code. Also provide an example where it is in
A laundry basket contains 15 socks, of which 5 are yellow. What is the probability that a randomly selected sock will be yellow? Write your answer as a fraction
Why does it mean so much to Hamilton when Eliza hold his hand at the end of the song? What lesson do you think he learns from this experience? Explain using det
La fiesta ¿Cómo van a celebrar en el restaurante? Describe la comida de la fiesta según las fotos.​
HELP PLEASE ILL GIVE YOU BRAINLIEST
Twice the sum of a certain number and 26 is 72