misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of the underlined phrase in this excerpt from Sonnet 126 by William Shakespeare? O thou, my lovely boy, who in thy power Dost hold Time's fi
What did John Murray- Lord Dunmore do that was so important?
You feel every citizen has a right to own a gun. If you argue for that right based on the constitution, you're most likely yo refer to
true or false: the condition in which a project seems to have lost its way is called scope loss
One way to make a supersaturated solution is to make a saturated solution and then A. dissolve more solute in it. B. click on a disk inside the solution. C. l
DNA, amino acids, and proteins are all molecules that play a vital role in your life, even though you have never seen them. In fact, these three types of molecu
Joshua sells a pack of pens for 3.15 which is 5 percent more than he pays for them. which equation will help find x, the amount he pays for a pack of pens? how
The president may serve a maximum of terms in office.
What is the definition of a common market?
Shipbuilding and trading made New England's businesspeople wealthy. a. True b. False